Sous le microscope- maliny

Photo by Annie Spratt on Unsplash

WSTĘP

Malina- grupa gatunków z rodzaju Rubus L. wyróżniana zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców i łatwość ich opadania od dna kwiatowego (pozostałe gatunki noszą nazwę zwyczajową nazwę rodzajową jeżyna.

Dla niewtajemniczonych- malina to ogólnie przyjęta przez nas nazwa na grupę roślin zaliczanych do rodzaju jeżyn (Rubus L. = jeżyna), która należy do rodziny różowatych. Rodzaj i rodzina to po prostu grupy taksonomiczne (taksonomia = nauka o m.in. metodach klasyfikowania).

WŁAŚCIWOŚCI *

1. Wspomagają odchudzanie
Zawierają ok 6,7 g błonnika/ 100 g owoców. Błonnik (= włókno pokarmowe) ma zdolność do chłonięcia wody. W żołądku znacznie zwiększa swoją objętość, przez co pokarm jest trawiony wolniej i zarazem dokładniej. Dzięki temu uczucie sytości towarzyszy nam przez dłużej.
Co więcej maliny zawierają keton malinowy- związek chemiczny nadający tym owocom smak i zapach. Nie tak dawno odkryto, że przyczyna się również do redukcji masy ciała.


Photo by Dennis Klein on Unsplash

2. Działają "przeciwstarzeniowo" i przeciwnowotworowo 
Zawierają m.in. kwas elagowy, witaminę C oraz flawonoidy, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

3. Naturalna aspiryna
Dzięki zawartości m.in witaminy C i kwasu salicylowego. Dzięki swym składnikom mają właściwości przeciwgorączkowe, napotne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

4. Pomagają leczyć anemię
Żelazo i miedź zawarte w tych owocach pomagają zwalczyć niedokrwistość.

5. Łagodzą bóle menstruacyjne
Powodują rozkurcz mięśni gładkich.

6. Pomagają leczyć trądzik
Kwas salicylowy łagodzi stany zapalne a ekstrakt z malin doskonale tonizuje, zmiękcza i nawilża skórę (czasem wbrew pozorom na skórę trądzikową lepiej działa nawilżanie niż nadmierne wysuszanie; wysuszanie doprowadza do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do nadmiernego łojotoku- ta sama zasada tyczy się łupieżu ;) )

7. Należą do afrodyzjaków 

8. Wspierają sprawne działanie układu krwionośnego
Dzięki dużej zawartości potasu.




POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE

według dr Różańskiego



Napar: 2 łyżki liści lub pędów, albo 3 łyżki owoców zalać 2 szkl. wrzącej wody: odstawić na 20 minut; przecedzić; napar z owoców osłodzić miodem. Pić 4 razy dz. po 200 ml; niemowlęta - 2 łyżeczki lub 1 łyżka; dzieci 100-150 ml kilka razy dz.

Nalewka malinowa - Tinctura Rubi idaei: pół szkl. liści lub szkl. owoców zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Nalewkę na owocach zażywać 3-4 razy dz. po 15 ml (można ją zmieszać z miodem uzyskując alkoholmel działający wybitnie wzmacniająco i wykrztuśnie).
Nalewkę na liściach stosować zewnętrznie do przemywań skóry łojotokowej, z pryszczami, wągrami (doskonale oczyszcza pory), oraz opryszczki, okolic ran, oparzeń, owrzodzeń, ropni i mokrych wyprysków. Można ją także zażywać po 10 ml w 50 ml wody przy bólach brzucha oraz złym trawieniu.

* Zrobiona lista nie zawiera wszystkich właściwości malin. Została zrobiona w głównej mierze po to, by zachęcić Czytelników by sięgali po naturalne sposoby oraz rozwijali swoją wiedzę. Właściwości dotyczą zarówno samych owoców, liści czy wyciągów wodnych.

Photo by Devin Rajaram on Unsplash
Źródła:
-abcZdrowie 1 i 2
-bonavita
-Wikipedia
-USDA

Komentarze

Popularne posty